Albanian
Albanian
Brochure 1
Brochure 2
<<

E/i dashur Zonjė, Zotėri,

Tė thuash diēka - duke nėnkuptuar diēka tjetėr: pėr njerėzit me afazi ky ėshtė njė realitet i pėrditshėm. Afazia ėshtė e pėrhapur nė tė gjithė botėn dhe mund tė prekė kėdo. Nė tė gjithė botėn mė shumė se 5 milion njerėz vuajnė nga kjo sėmundje.

Bashkėlidhur do tė gjeni fletėpalosje informuese mbi afazinė: njė ērregullim gjuhėsor si rezultat i dėmtimit tė trurit, qė papritur i bėn njerėzit tė paaftė pėr tė folur, kuptuar, lexuar ose shkruar nė mėnyrė normale.

Kėto fletėpalosje ju ofrohen falas nga Association Internationale Aphasie. Kjo shoqatė ka, ndėr tė tjera, synimin qė tė informojė njerėzit nė tė gjithė botėn mbi kėtė vėshtirėsi tė rėndė gjuhėsore.

Falė pėrpjekjeve tė shoqatave kombėtare tė afazisė qė janė bashkuar me kėtė platformė mbarėbotėrore, dhe falė mbėshtetjes tė Rotary Club-eve tė ndryshme, ne mund t'ju ofrojmė kėto fletėpalosje.
Fletėpalosjet kanė si qėllim tė informojnė pacientėt dhe familjet e tyre. Ne dėshirojmė t'ju kėrkojmė t'i shpėrndani kėto fletėpalosje nė organizatėn tuaj ose tė tregoni vėmendje qė ato tė pėrfundojnė nė njė vend mė tė pėrshtatshėm pėr to. Kėto mund tė jenė, pėr shembull, pavijonet e neurologjisė nė spitale, qendra rehabilitimi, klinika tė tė folurit ose njė grup interesi pėr pacientėt nė vendin tuaj.

Ne shpresojmė t'ju ndihmojmė me kėtė informacion; pėr mė tepėr ne shpresojmė qė tė ndihmojmė tė parandalojmė qė personat qė vuajnė nga afazia tė pėrfundojnė nė izolim social. Me kėnaqėsi do tė mirėprisnim reagimet dhe sugjerimet tuaja; pėr kėtė ju mund tė kontaktoni me personin nėnshkrues (mundėsisht nė anglisht).

Pėrshėndetje miqėsore, me sinqeritet,

ASSICIATION INTERNATIONALE APHASIE

Znj Monique Lindhout.

made possible by Rotary